Kompleksowe wsparcie z zakresu IT i współpracy z NFZ
Rozliczamy:
  • Ambulatoryjna Opieka Spec
  • Leczenie stomatologiczne
  • Opieka paliatywna i hosp.
  • Opieka długoterminowa
  • Opieka psychiatryczna
  • Podstawowa opieka zdrow.
  • Rehabilitacja lecznicza
  • Profilaktyczne prog. zdrow.
  • Leczenie szpitalne
  • Świadczenia piel. i opiek.
  • Zaopatrzenie w wyroby med.

Więcej...

Opinie naszych Klientów

Zarządzenie Nr 59/2009/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 2 listopada 2009 r.

w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju: leczenie stomatologiczne

Na postawie art. 102 ust. 5 pkt 21 i 25 oraz art. 146 ust.1 pkt 1 i 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027, z późn. zm.),zarządza się, co następuje:

 

Rozdział 1

Postanowienia ogólne

§ 1.

Zarządzenie określa postępowanie w sprawie zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie stomatologiczne, a także warunki wymagane od świadczeniodawców zainteresowanych zawarciem umowy w tym rodzaju oraz warunki dodatkowo oceniane w trakcie postępowania prowadzonego w sprawie jej zawarcia.

§ 2.

1. Użyte w zarządzeniu określenia oznaczają:

1)    etat przeliczeniowy – liczba punktów stomatologicznych na miesiąc, przeznaczona na wykonanie świadczeń stomatologicznych przez 1 lekarza udzielającego świadczeń w wymiarze czasu pracy opisanym w załączniku nr 4 do zarządzenia: kalkulacyjna wysokość etatu przeliczeniowego wynosi 15 tys. pkt;

2)    Fundusz – Narodowy Fundusz Zdrowia;

3)    katalog zakresów i świadczeń – wykaz zakresów i świadczeń stomatologicznych finansowanych ze środków publicznych wraz z przypisanymi wycenami punktowymi, kontraktowany i wykonywany przez świadczeniodawcę;

4)    miejsce udzielania świadczeń – pomieszczenie lub zespół pomieszczeń, w tej samej lokalizacji, powiązanych funkcjonalnie i organizacyjnie, w celu wykonywania świadczeń określonego zakresu;

5)    ogólne warunki umów – warunki umów określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 6 maja 2008 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 81 poz. 484);

6)    personel pomocniczy – personel, o którym mowa w lp. 1.2 tabeli nr 2 w załącznikach 3, 4, 5 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 30 sierpnia 2009 r. w sprawie wykazów świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego (Dz. U. Nr 140 poz. 1144);

7)    Program – ortodontyczna opieka nad dziećmi z wrodzonymi wadami części twarzowej czaszki, o którym mowa w lp. 5 cz. II rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 30 sierpnia 2009 r. w sprawie wykazów świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych (Dz. U. Nr 140 poz. 1148);

8)    ustawa – ustawę z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027, z późn. zm.);

9)    rodzaj świadczeń – rodzaj, o którym mowa w Ogólnych warunkach umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej stanowiących załącznik do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 maja 2008 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej;

10) zakres świadczeń – świadczenie lub grupa świadczeń wyodrębnionych w danym rodzaju świadczeń, dla których w umowie określa się kwotę finansowania.

2. Określenia inne niż wymienione w ust. 1, użyte w zarządzeniu, mają znaczenie nadane im w przepisach odrębnych, w tym w szczególności rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 30 sierpnia 2009 r. w sprawie wykazów świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego zwanym dalej  ,,rozporządzeniem MZ”; rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 30 sierpnia 2009 r. w sprawie wykazów świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych (Dz. U. Nr 140 poz. 1148), zwanym dalej ,,rozporządzeniem MZ o programach zdrowotnych” oraz w ogólnych warunkach umów.

 

Rozdział 2

Cel postępowania i przedmiot umowy

§ 3.

Przedmiotem postępowania, o którym mowa w § 1 jest wyłonienie świadczeniodawców, którzy będą realizowali świadczenia w zakresach, o których mowa w § 4.

§ 4.

1. W rodzaju leczenie stomatologiczne wyodrębnia się następujące zakresy (grupy świadczeń gwarantowanych):

1)    świadczenia ogólnostomatologiczne;

2)    świadczenia ogólnostomatologiczne dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia;

3)    świadczenia ogólnostomatologiczne udzielane w znieczuleniu ogólnym;

4)    świadczenia chirurgii stomatologicznej i periodontologii;

5)    świadczenia protetyki stomatologicznej;

6)    świadczenia ortodoncji;

7)    świadczenia protetyki stomatologicznej dla osób po chirurgicznym leczeniu nowotworów w obrębie twarzoczaszki;

8)    świadczenia stomatologicznej pomocy doraźnej;

9)    świadczenia stomatologiczne dla pacjentów z grupy wysokiego ryzyka chorób zakaźnych, w tym chorych na AIDS;

10) ortodontyczna opieka nad dziećmi z wrodzonymi wadami części twarzowej czaszki.

2. Zakresy o których mowa w ust. 1 pkt 1-9, są gwarantowane na podstawie rozporządzenia MZ, natomiast zakres, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, jest gwarantowany na podstawie rozporządzenia MZ o programach zdrowotnych.

§ 5.

1.    Przedmiotem umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju leczenie stomatologiczne jest realizacja świadczeń w poszczególnych zakresach, finansowanych przez Fundusz.

2.    Szczegółowy katalog zakresów i świadczeń, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 1-9, zawiera załącznik nr 1 do zarządzenia.

3.    Wzór umowy, o której mowa w ust. 1, stanowi załącznik nr 2 do zarządzenia.

4.    Odstępstwa od wzoru umowy wymagają zgody Prezesa Funduszu.

 

§ 6.

Zgodnie ze Wspólnym Słownikiem Zamówień (rozporządzenie WE) nr 2195/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 5 listopada 2002 r. w sprawie Wspólnego Słownika Zamówień (CPV) (Dz. Urz. UE L 340 z 16. grudnia 2002 r. L 329 z dnia 17 grudnia 2003 r. L 6 z dnia 20 grudnia 2006 r. i L 74 z dnia 15 marca 2008, przedmiot umów obejmuje następujące nazwy i kody:

1)    85130000 – 9 usługi stomatologiczne i podobne;

2)    85131000 – 6 usługi stomatologiczne;

3)    85131100 – 7 usługi ortodontyczne;

4)    85131110 – 0 usługi chirurgii ortodontycznej.

 

Rozdział 3

Zasady postępowania oraz wymagania wobec świadczeniodawców

§ 7.

1.    Świadczeniodawca biorący udział w postępowaniu w sprawie zawarcia i realizacji umowy w rodzaju leczenie stomatologiczne musi spełniać wymagania określone w załączniku nr 3 oraz załączniku nr 4 do zarządzenia oraz w przepisach odrębnych.

2.    Wymagania, o których mowa w ust. 1, muszą być spełnione we wszystkich miejscach udzielania świadczeń, w których realizowana jest umowa.

3.    Świadczeniodawca biorący udział w postępowaniu, o którym mowa w ust. 1, musi spełniać wymagania dotyczące dostępności do świadczeń, określone w § 8.

§ 8.

1.    Oddział wojewódzki Funduszu na terenie swojego działania zawiera umowy na jeden etat przeliczeniowy w odniesieniu do jednego lekarza pracującego w wymiarze czasu określonym w załączniku nr 4 do zarządzenia.

2.    Oddział wojewódzki Funduszu na terenie swojego działania zawiera umowy na nie mniej niż pół etatu przeliczeniowego w odniesieniu do jednego lekarza.

3.    W uzasadnionych przypadkach dyrektor oddziału wojewódzkiego Funduszu może odstąpić od zasad określonych w ust. 1 i 2 oraz ustalić inną wielkość etatu przeliczeniowego niż wielkość kalkulacyjna określona w § 2 ust. 1 pkt 1.

4.    Dyrektor oddziału wojewódzkiego Funduszu może wyrazić zgodę na realizację przez jednego lekarza świadczeń w wymiarze większym niż wymiar jednego etatu przeliczeniowego.

 

Rozdział 4

Zasady udzielania świadczeń

§ 9.

1.    Świadczenia opieki zdrowotnej, na wykonywanie których Fundusz zawarł umowę ze świadczeniodawcą, udzielane są osobiście przez osoby zgłoszone przez świadczeniodawcę do realizacji umowy. Kwalifikacje personelu realizującego świadczenia stomatologiczne są określone w rozporządzeniu MZ i rozporządzeniu MZ o programach zdrowotnych.

2.    Świadczeniodawca zapewnia dostępność do świadczeń będących przedmiotem umowy, zgodnie z ,,Harmonogramem – zasoby", stanowiącym załącznik nr 2 do umowy.

 

§ 10.

1. Realizacja świadczeń w ramach Programu obejmuje świadczenia:

1)    U niemowląt przedoperacyjne kształtowanie szczęki płytką podniebienną;

2)    korektę zaburzeń zębowo – zgryzowych aparatami zdejmowanymi;

3)    korektę zaburzeń zębowo – zgryzowych aparatami stałymi;

4)    rehabilitację protetyczną;

5)    leczenie retencyjne;

6)    uzupełnienie braków zębowych protezami ruchomymi.

2. Świadczenia, o których mowa w ust. 1 realizowane są zgodnie z rozporządzeniem MZ o programach zdrowotnych oraz z opisem Programu zawartym w załączniku nr 6 do zarządzenia.

 

§ 11.

1.    Świadczeniodawca obowiązany jest poinformować świadczeniobiorcę lub opiekuna prawnego świadczeniobiorcy zakwalifikowanego do leczenia w ramach Programu o konieczności dokonania wyboru świadczeniodawcy udzielającego świadczeń w ramach Programu, poprzez złożenie oświadczenia woli, zawierającego informacje określone w załączniku nr 7 do zarządzenia.

2.    W przypadku objęcia Programem świadczeniobiorcy, który ukończył 18. rok życia, świadczeniodawca obowiązany jest do uzyskania od niego oświadczenia, zawierającego informacje określone w załączniku nr 8 do zarządzenia, potwierdzającego uczestnictwo w Programie wielospecjalistycznej opieki nad dzieckiem z całkowitym rozszczepem podniebienia pierwotnego i/lub wtórnego, realizowanego w latach 2000 – 2002 przez Ministerstwo Zdrowia, Programu ortodontycznej opieki nad dziećmi z całkowitym rozszczepem podniebienia pierwotnego i/lub wtórnego lub Programu ortodontycznej opieki nad dziećmi z wrodzonymi wadami części twarzowej czaszki, realizowanych w latach 2004 – 2008 przez Fundusz.

3.    Świadczeniodawca ma obowiązek każdorazowego sprawdzania poprawności wypełnienia oświadczenia przez świadczeniobiorcę.

4.    Wypełnione oświadczenia świadczeniodawca dołącza do dokumentacji medycznej świadczeniobiorcy.

 

§ 12.

1.    Profilaktyczne świadczenia stomatologiczne, o których w § 3 ust. 1 pkt 10 i 11 rozporządzenia MZ, wyszczególnione w poz. 104 do 116 załącznika nr 1 do  zarządzenia, są udzielane w ramach zakresów: świadczenia ogólnostomatologiczne oraz świadczenia ogólnostomatologiczne dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia.

2. Świadczenia realizowane w ramach profilaktycznych świadczeń stomatologicznych, o których mowa w ust. 1, nie podlegają odrębnemu rozliczeniu.

 

§ 13.

Świadczeniodawca zobowiązany jest do weryfikacji uprawnień świadczeniobiorcy do uzyskania świadczeń na podstawie karty ubezpieczenia zdrowotnego lub innego dokumentu, potwierdzającego uprawnienia do świadczeń opieki zdrowotnej.

§ 14.

Dowodem wykonania protezy zębowej, aparatu ortodontycznego lub ich naprawy jest zlecenie świadczenia protetycznego/świadczenia ortodontycznego, zawierające informacje określone w załączniku nr 5 do zarządzenia, w którym świadczeniobiorca potwierdza odbiór wykonanej pracy protetycznej. Potwierdzone zlecenie załączane jest do dokumentacji medycznej świadczeniobiorcy.

Rozdział 5

Zasady sprawozdawania, rozliczania i finansowania świadczeń

§ 15.

1.    W rodzaju leczenie stomatologiczne stosuje się następujące sposoby rozliczeń: cena jednostkowa jednostki rozliczeniowej (punkt), w przypadku świadczeń stomatologicznej pomocy doraźnej (ryczałt) oraz w przypadku Programu (ryczałt miesięczny – kwota przeznaczona na objęcie opieką jednego świadczeniobiorcy w okresie jednego miesiąca).

2.    Minimum 30% wartości umowy zawartej na zakres: świadczenia ortodoncji powinno zostać przeznaczone na realizację świadczeń stomatologicznych obejmujących wykonanie nowych aparatów ortodontycznych.

3.    Warunki rozliczania świadczeń określone zostały w Ogólnych warunkach umów  oraz w umowie, której wzór stanowi załącznik nr 2 do zarządzenia.

4. W przypadku Programu, gdy w okresie rozliczeniowym, zaistnieje okoliczność uniemożliwiająca świadczeniobiorcy leczenie u wskazanego przez niego w oświadczeniu o wyborze świadczeniodawcy, zmiana świadczeniodawcy jest możliwa wyłącznie po uzyskaniu akceptacji oddziału wojewódzkiego Funduszu.

5. Świadczenia zdrowotne udzielane w ramach Programu nie mogą zostać wykazane do rozliczenia finansowego w ramach innej umowy.

 

§ 16.

Z dniem 31 grudnia 2009 r. tracą moc:

1) zarządzenie Nr 91/2008/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 16 października 2008 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie stomatologiczne;

2) zarządzenie Nr 90/2008/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 16 października 2008 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju leczenie stomatologiczne – Program ortodontycznej opieki nad dziećmi z wrodzonymi wadami części twarzowej czaszki.

 

§ 17.

Przepisy zarządzenia stosuje się do postępowań w sprawie zawarcia i zmiany umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, począwszy od umów zawieranych na rok 2010.

§ 18.

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

Prezes

Narodowego Funduszu Zdrowia

Jacek Paszkiewicz

 Źródło: nfz.gov.pl